Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom (POSI)
Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom je nezavisna državna institucija čija je osnovna uloga ZAŠTITA, PRAĆENJE i PROMICANJE PRAVA I INTERESA OSOBA S INVALIDITETOM na temelju Ustava Republike Hrvatske, međunarodnih ugovora i zakona.
Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom započeo je s radom 1. srpnja 2008. godine, a njegov rad temelji se na Zakonu o pravobranitelju za osobe s invaliditetom (NN, br. 107/07). Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom je Anka Slonjšak dipl.oec. Anku Slonjšak je na dužnost prve hrvatske pravobraniteljice stupila 1. srpnja 2008. godine. Pravobraniteljicu je imenovao Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike Hrvatske. Pravobraniteljica Anka Slonjšak je 17. listopada 2017. godine ponovno izabrana na drugi mandat od 8 godina.
Vizija Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom je pridonijeti stvaranju društva jednakih mogućnosti za sve građane na području Republike Hrvatske, za sve kategorije osoba s invaliditetom u svim životnim segmentima, svih starosnih skupina i u svim područjima njihova djelovanja. Misija Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom je biti poveznica između osoba s invaliditetom, civilnog društva i institucija koje mogu sustavno rješavati probleme osoba s invaliditetom te pridonijeti većoj kvaliteti življenja osoba s invaliditetom koristeći najnovija saznanja i postignuća i u svjetlu najboljih praksi, a kroz suradnju svih tijela koja rade na zaštiti i promicanju prava i interesa osoba s invaliditetom.
Opći cilj POSI je zaštita ljudskih prava osoba s invaliditetom PODJEDNAKO U SVIM PODRUČJIMA REPUBLIKE HRVATSKE. Stoga, osim sjedišta Ureda u Zagrebu, otvoreni su i područni uredi: Područni ured Osijek (otvoren 2018. godine), Područni ured Split (2019.) i Područni ured Rijeka (2021.).
5. studenog 2018. godine u Osijeku je otvoren prvi Područni ured institucije Pravobranitelja za osobe s invaliditetom, a Područni ured u Osijeku je nadležan za Osječko-baranjsku, Brodsko-posavsku, Požeško-slavonsku, Virovitičko-podravsku i Vukovarsko-srijemsku županiju. U ovim županijama danas živi više od 103.000 osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju.
Kada se obratiti POSI?
Kada imate UPIT o tome gdje i na koji način ostvariti neko pravo, kada imate PRITUŽBU na kršenje vaših prava, kada imate PRIJEDLOG za poboljšanje položaja osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, kada imate PRITUŽBU NA DISKRIMINACIJU.
POSI će sve upite, prijedloge, primjedbe i pritužbe razmotriti, a ako nisu nadležni za postupanje po njima, savjetovat će vas o tome koje bi vam tijelo moglo pomoći.
Što POSI može učiniti u slučaju kršenja prava osoba s invaliditetom?
Uz ovlast pružanja savjetodavne pomoći osobama s invaliditetom o načinu ostvarivanja i zaštite prava i interesa, Pravobraniteljica je ovlaštena: tražiti očitovanja, obavještavati, predlagati mjere, davati preporuke, upozoravati i zahtijevati izvješća o poduzetom.
Što ne može POSI?
Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom vas ne može zastupati na sudu, ne može se miješati u tijek sudskih i upravnih postupaka niti mijenjati ili utjecati na rješenja sudskih i upravnih tijela. Pravobraniteljica nije ovlaštena za pružanje besplatne pravne pomoći niti može za vas pisati podneske, žalbe, prijave i slično. Pravobraniteljica za vas ne može ishoditi rješenja koja nisu u skladu sa zakonom niti može za vas intervenirati kako bi neko svoje pravo ostvarili mimo zakona i propisa.
POSI se možete obratiti:
Osobno dolaskom ili pisanim podneskom na adrese:
Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, Savska cesta 41/3, 10 000 Zagreb
Područni ured POSI Osijek, Ulica Hrvatske Republike 5, 31 000 Osijek, Hrvatska
Područni ured POSI Split, Ulica Domovinskog rata 44, 21 000 Split, Hrvatska
Područni ured POSI Rijeka, Ulica Nikole Cara 1, 51 000 Rijeka, Hrvatska
Telefonom: 01/6102170, 031/293352, 021/649-713, 051/643-200
E-mailom: ured@posi.hr tajništvo-osijek@posi.hr tajnistvo-split@posi.hr tajnistvo-rijeka@posi.hr
Detaljnije informacije putem web stranice: https://posi.hr/